Vážení zákazníci, milí přátelé, z důvodu většího množství zakázkové výroby, až do odvolání, nepřijímáme nové objednávky replik mincí.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. REPLIKY MINCÍ
  3. Půltolar stříbro 999 | Šlikové (1520) Čechy | replika mince

Půltolar stříbro 999 | Šlikové (1520) Čechy | replika mince

Materiál: stříbro 999 Velikost: 33 mm Hmotnost: 14 g

Půltolar stříbro 999 | Šlikové (1520) Čechy | replika mince Materiál: stříbro 999 Velikost: 33 mm Hmotnost: 14 g Jáchymovské tolary a jejich díly (raž... celý popis
Dostupnost
Ruční výroba na zakázku do 14 dnů od zaplacení
1 170,00 Kč
966,94 Kč
bez DPH
Momentálně není k dispozici
Číslo produktu:P2
Materiál:stříbro 999/1000
Kompletní specifikace

Půltolar stříbro 999 | Šlikové (1520) Čechy | replika mince
Materiál: stříbro 999 Velikost: 33 mm Hmotnost: 14 g

Jáchymovské tolary a jejich díly (ražené od roku 1519) byly nejen prvními českými velkými „hrubými“ mincemi, ale zároveň na nich byl poprvé v českých zemích zobrazen letopočet ražby. Vydavatelem této mince nebyl český panovník, byť v opisu uvedený, ale šlechtický rod Šliků. Šlikové se snažili tímto způsobem zhodnotit stříbro vytěžené na jejich panství. Roku 1518 vydal Štěpán Šlik horní řád po vzoru nedalekého saského Annabergu, aby zabránil živelné těžbě. Vnesl tak do těžby rudy řád. Roku 1520, díky zainteresování a úplatnosti zemských úředníků, získali Šlikové konečně oficiální povolení k ražbě vlastních mincí. Před tímto datem byly jejich mince raženy de facto nelegálně. Nové šlikovské mince byly od samého počátku připravovány na export do zahraničí. Vycházely metrologicky ze starších saských ražeb zvaných guldengroshen. Pro odlišení místa původu byly nazývány Joachimstthaler Guldengrosch. Postupem času docházelo ke zkomolení na Joachimsthalergrosch – jochmtálský groš – tolský groš až nakonec thaler neboli česky tolar. Ve dvacátých letech 16. století šlikovská mincovna dodávala na mezinárodní trh miliony tolarů, které se staly obecným pojmem pro velkou stříbrnou minci. Tolary ze šlikovské mincovny doplatily na svou výjimečnou kvalitu a vysoký obsah stříbra. Miliony mincí byly roztaveny a použity v knížecích mincovnách na území Německa k výrobě drobného nekvalitního oběživa. Proto jsou tyto tolary dnes poměrně vzácné.

Parametry
Materiálstříbro 999/1000
Zboží zařazeno v kategoriích
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz